wikipedia

W relacji z jasienickich uroczystości poświęconych bohaterowi Bitwy Warszawskiej, Janowi ? (no właśnie) wskazaliśmy na niejasności dotyczące osoby zmarłego. Bo nie zgadzają się: nazwisko zapisane w parafialnej księdze zgonów z danymi na pierwotnej głowicy nagrobka oraz danymi na nowo ufundowanym pomniku. A także zapis w wykazie odznaczonych bohaterów Bitwy Warszawskiej. I tak:

P1270751

W księdze zgonów, jak nas poinformował zapytany o to ks. kanonik Waldemar Szczurowski, figuruje: Jan Sulowski (z literką „w”) i datą urodzenia 25 lutego 1897.
Na głowicy dawnego nagrobka widniało nazwisko: Jan Suloski (bez „w”), data urodzin ta sama.
Na obecnym pomniku jest nazwisko: „Jan Sulowski (z „w”), ale inna data urodzenia: 28 grudnia 1897.
Tymczasem w wykazie żołnierzy Bitwy Warszawskiej, odznaczonych krzyżem orderu Virtuti Militari, (patrz: Wikipedia) mamy: Jana Sułowskiego (nie „l”, tylko „ł”). To dość istotna różnica (zobacz winietę wyżej).
W efekcie mamy: Jana Sulowskiego, Jana Suloskiego lub Jana Sułowskiego. Do tego o dwóch różnych datach urodzenia. Czy mieszkaniec Jasienicy: Jan Sulowski vel Suloski jest tożsamy z wymienionym w wykazie Janem Sułowskim i na jakiej podstawie się to utrzymuje?
Komu wierzyć? Księdze zgonów? Fundatorom (rodzina?) pierwszego nagrobka, czy historykom IPN? A może wykazowi odznaczonych? Sprawa jest istotna, gdyż uwzględniając fakt, że bohaterskie dzieje Jana „?” były jasieniczanom nieznane, a zapisy ustnie podawanego nazwiska mogły być mylące (bardzo podobne brzmienia) zachodzi prawdopodobieństwo pomyłki co do osoby. Był na pewno bohater Bitwy Warszawskiej, najprawdopodobniej: Jan Sułowski (wykaz odznaczonych). Czy był to ten sam człowiek, który jako Jan Sulowski (księga) lub Jan Suloski (pierwotny nagrobek) żył i został pochowany w Jasienicy? Tego właśnie nie wiadomo. Przynajmniej do momentu opublikowania źródeł, na których oparli się historycy IPN i wyjaśnienia zauważonych sprzeczności. W tej chwili niepodobna orzec, czy Jasienica odnalazła „zapomnianego bohatera”.