002Abitwa

Na tle ogólnopolskich dowodów pamięci o Bitwie Warszawskiej – „18 najważniejszej batalii w dziejach świata” – Zachodniopomorskie, w tym Szczecin, wypada gorzej niż słabo. Gdyby nie Kościół, media i nieoszacowanej wartości działalność IPN – właściwie nie byłoby żadnego większego wydarzenia pod patronatem miasta, Marszałka, czy środowisk politycznych, czczącego 100. rocznicę pamiętnych zmagań. Wspomniane środowiska same się eliminują z życia ogólnonarodowego, redukując je do wyrażania poglądów w sprawie marginalnych burd o podłożu obyczajowym. Dziwne, ale prawdziwe.
Tym, dla których jednak istnieje inna proporcja spraw i zdarzeń podajemy dwie informacje. Chodzi o: Rocznicowe obchody kościelne w Szczecinie oraz o ogólnodostępne, acz mało znane, materiały edukacyjne IPN. Szczegóły w drugiej części notatki. (Winieta  – kadr z filmu Jerzego Hoffmana: 1920. Bitwa Warszawska. Rok 2011.)

Uroczystości kościelne – 15 sierpnia 2020 r.
Odbędą się w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. Jak czytamy w „ogłoszeniach duszpasterskich” z dnia 9 sierpnia:

Bez nazwy-1

„W najbliższą sobotę przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocześnie jest to 100. rocznica Cudu nad Wisłą. W naszym Sanktuarium uroczystość odpustowa. W tym dniu Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita szczecińsko-kamieński będzie przewodniczył uroczystej sumie odpustowej o godz. 12:00 oraz odsłoni i poświęci Ryngraf upamiętniający to wielkie historyczne wydarzenie. Do uczestnictwa zapraszamy parafian i wszystkich Szczecinian, którzy kochają naszą Ojczyznę. Msze św. według porządku niedzielnego. Po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo kwiatów, ziół i owoców.”

Materiały edukacyjne IPN

Logo_IPN1. Polecamy zestaw (darmowych, do pobrania) broszur popularnonaukowych, ujętych w serię: „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej”. Format *.pdf, lista na dole strony. Link: Tutaj.
2.Dostępne są również krótkie klipy filmowe. Oparte na komiksie „streszczenie” przebiegu Bitwy (Tutaj); relacja z wystawy IPN (Tutaj) oraz wypowiedź historyka (dr hab. Mirosław Szumiło) na temat znaczenia Bitwy Warszawskiej (Tutaj).
Więcej materiałów: Tutaj