Kazimiera_Alberti_pomnik_NET

Grupa Azoty zamierza zająć się wytwarzaniem materiałów potrzebnych do druku 3D. Informację upowszechniły m.in.: PAP, strona „Tarnowa”, i kilka specjalistycznych portali. Linki (odsyłacze) na końcu artykułu. Druk 3D to jedna z najbardziej nowoczesnych, a zarazem uniwersalnych technologii produkcyjnych, za sprawą odpowiednich drukarek pozwala tworzyć pojedyncze przedmioty lub całe obiekty o różnym stopniu skomplikowania, w oparciu o odtwarzany warstwa po warstwie model komputerowy (rozwiń notatkę).

Jako tworzywo wykorzystywane są wszystkie materiały (plastik, metale, beton, nawet cukry, czekolady i wodne formy lodowe), które – najprościej mówiąc – można „upłynnić” w pojemnikach drukarek, a następnie, z zastygającej na powietrzu substancji, tworzyć konkretny obiekt. Świat wydruków 3D (przestrzennych) jest dziś (jako technologia) niezwykle rozbudowany, a zapotrzebowanie stale rośnie, stąd też zapowiedź planów Grupy Azoty wydaje się być obiecująca, choć decyzje podjęto późno, a konkurencja jest duża, bo rynek opanowali potentaci w rodzaju znanych firm: BASF, Evonik czy DuPont.
Projektowana (w tej chwili) produkcja – około 50 ton rocznie materiałów do druku 3D (ten poziom przewiduje się dopiero od roku 2021) – to „kropla w morzu potrzeb”, dla rynkowych „rekinów” raczej nie będąca znaczącym zagrożeniem. Wg informacji wiceprezesa Grupy – Grzegorza Kądzielawskiego zakładany poziom przyszłej produkcji to udział rzędu 1 % w europejskim potencjale, szacowanym na 5000 ton. Chodzi oczywiście o półprodukty do druku 3D z wykorzystaniem „plastików”.
Czas pokaże na ile obecne zapowiedzi są realną perspektywą, a na ile marzeniem.

Odsyłacze (linki):
https://tarnow.grupaazoty.com/aktualnosci/grupa-azoty-wchodzi-na-rynek-materialow-do-druku-3d
https://www.wnp.pl/chemia/grupa-azoty-rozpoczela-sprzedaz-materialow-do-druku-3d,376743.html
https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/grupa-azoty-rozpoczela-sprzedaz-filamentow-do-druku-3d,akcje,257401

Winieta:
Pomnik Kazimiery Alberti odsłonięty 26 czerwca 2018 na terenie Akademii Techiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wykonany z materiałów polimerowych i grafenu w technologii druku 3D. Foto: Jacek Proszyk.
Źródło:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kazimiera_Alberti_pomnik_%C5%82aweczka_03.jpg