foto

Spokojnie i godnie przebiegły tegoroczne polickie obchody Święta Niepodległości. Złożyły się na nie uroczystości przedpołudniowe: ceremonia składania kwiatów pod tablicą „Ludziom Solidarności” oraz na Skwerze Wielkich Polaków, pod obeliskami ustawionymi w parku Solidarności. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy św. odprawionej w polickim kościele pw. św. Kazimierza.

Drugą część dnia wypełniły dwa rewelacyjne, okolicznościowe koncerty w Miejskim Ośrodku Kultury nazwane wspólnym tytułem: „Ułani, ułani. Śpiewnik patriotyczny”. Oba były transmitowane na żywo przez Telewizję Internetową HB. Więcej – w drugiej części notatki.

0000 (1)

Składanie kwiatów

O godzinie 10.00, przed tablicą „Ludziom Solidarności” policcy samorządowcy zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie przeszli do parku Solidarności, na Skwer Wielkich Polaków, gdzie kwiaty i znicze zostały złożone pod wszystkimi obeliskami, zaczynając od upamiętniającego postać marszałka Józefa Piłsudskiego. W tej części, do przedstawicieli władz samorządowych (gmina: W. Diakun, J. Pisański, G. Ufniarz i W. Kosiorkiewicz; powiat: A. Bednarek i C. Arciszewski) dołączyła reprezentacja Rady Powiatu w osobach radnych: wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Policach Janusza Szwyda i radnych: Danuty Chylewskiej-Kęsy oraz Shivana Fate. Choć obie ceremonie były zapowiadane w polickiej TVKab., społeczeństwo policzan, oprócz wymienionych VIP-ów, reprezentowały… trzy osoby.

0000 (2) 0000 (3) 0000 (4) 0000 (5) 0000 (6)


0000 (10)

Msza św.

Punktualnie o godzinie 11.00 w polickim kościele pw. św. Kazimierza rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez dwóch księży: Waldemara Gasztkowskiego i Andrzeja Rasińskiego. Wzięło w niej udział sporo, bo ok. 400 osób, byli: wspomniani przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, poczty sztandarowe, pojawiła się delegacja PiS (kwiaty składała również, ale osobno, poza zasięgiem kamer, nie łącząc się z samorządowcami). Było kilkanaście znanych w Policach osób – np. szef „Solidarności” Krzysztof Zieliński z Małżonką, dyrektor MOK – Anna Ryl, państwo Mirosława i Zenon Rożyńscy, znani działacze  PiS: Mariusz Różycki i Tomasz Tokarczyk, radny Wiesław Gaweł (Gryf XXI) itd. Wszystkich „znanych” nie wymienimy, bo trudno się kręcić podczas Liturgii po świątyni. W każdym razie kościół był zapełniony. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz, ks. kanonik Waldemar Gasztkowski.

0000 (9) 0000 (7) 0000 (8)


0000 (11)

„Ułani, ułani” – „Rodzinny Śpiewnik Patriotyczny”

O godzinie 12.00 w sali widowiskowej MOK rozpoczął się pierwszy z dwóch koncertów dnia: „Rodzinny Śpiewnik Patriotyczny”. Adresowany do rodzin: dzieci, rodziców i dziadków, wspólnie śpiewających pieśni patriotyczne, pod kierunkiem Piotra Szkockiego (świetnie prowadził imprezę). O oprawę muzyczną zadbał Dariusz Skrobania, akompaniując przy fortepianie. Sala była pełna, śpiewano z zapałem, na koniec, w holu MOK, czekał na uczestników słodki poczęstunek.

0000 (12)

0000 (13)

004mok


0000 (17)

„Ułani, ułani” – godzina 17.00

Jeszcze więcej osób zgromadziła, tradycyjna już, VII, popołudniowa edycja „Śpiewnika Patriotycznego”. Koncert składa się z dwóch części. Najpierw występują zawodowi artyści, później do wspólnego śpiewania zostaje zaproszona publiczność, korzystająca z tekstów wyświetlanych na dużym ekranie oraz wydrukowanych w, specjalnie na tę okazję przygotowanych, śpiewnikach.

0000 (14) 0000 (15) 0000 (16)

Spotkanie, jak co roku, zakończył poczęstunek „niepodległościowym tortem” – ufundowanym przez Burmistrza Polic.


Pochwały

Należą się wszystkim Organizatorom, my w szczególności doceniamy Telewizję Internetową HB. Przeprowadziła transmisję „na żywo” z obu koncertów w MOK, umieszczając ją w internecie. Główny, popołudniowy koncert można i dziś obejrzeć TUTAJ.


Źródło: materiały redakcyjne poza migawkami z popołudniowego koncertu w MOK. Ilustrujące go zdjęcia pochodzą z wspomnianej wyżej transmisji (tzw. stopklatki), gdyż (pracując od rana) ostatnią część obchodów obejrzeliśmy w sieci.