winieta_1str

W poniedziałkowy wieczór, 4 marca, w polickim kościele pw. św. Kazimierza obchodzono podwójną uroczystość. Po pierwsze był to dzień odpustu z racji święta patrona parafii i kościoła. Po drugie – w tym dniu zaplanowano polickie obchody jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich Honorowego Obywatela Polic ks. prałata kanonika mgr. Jana Kazieczki. Proboszcza parafii pw. św. Kazimierza w latach 1991 – 1999.

0000 logo

Już na długo przed poniedziałkowym spotkaniem było wiadome, że któryś akcent (odpust – jubileusz) musi w tym dniu dominować. Wynikało to z wywieszonych na zewnątrz plakatów zapowiadających uczczenie zasłużonego Duszpasterza, bez nawiązania do patronalnego święta parafii. Liturgiczny odpust został przesłonięty przez Jubileusz i większość z około 500 osób, które przybyły na wieczorną Mszę św. przyszła z intencją uhonorowania ks. Jana, postać świętego Królewicza poniekąd pozostawiając w bocznej kaplicy kościoła.

0007

Tej „konkurencji” próbował przeciwdziałać kaznodzieja wieczoru – ks. prałat Józef Cyrulik z Łobza, rówieśnik i bliski przyjaciel Jubilata, ale bardzo długie kazanie wypełnił taką ilością wątków, że w ich natłoku zginęła osnowa. W zamyśle chciał ukazać zasługi księdza Jana na tle świętych wzorców patrona kościoła, lecz zamierzenie „utopił” w powodzi krasomówczych figur.

00010004

0014

film

Obecnym na uroczystości specjalnie to nie przeszkadzało. Kościół wypełnili głównie ludzie w wieku 50+ (i więcej), ci, którzy ponad ćwierć wieku temu pomagali ówczesnemu proboszczowi dokończyć długo ciągnącą się budowę „nowego” kościoła i byli jego współpracownikami w wielu innych przedsięwzięciach. Przyszli uczcić, dziękować i powspominać dawne czasy, a z nimi historię miasta i swoją, dziś już odległą, młodość.

Pomimo długiego kazania sama Msza św. potoczyła się wartko, koncelebrowało ją 10 księży, w tym trzech kolejnych proboszczów parafii: ks. prałat Jan Kazieczko, ks. kanonik Leszek Konieczny i ks. kanonik Waldemar Gasztkowski. W Liturgii uczestniczył, choć już nie jako koncelebrans, nieco spóźniony, ks. dr Jarosław Grybko, proboszcz Niekłończycy.

Przeszkadzając obecnym (nostra culpa, ale inaczej nie zrobi się reportażu) wędrowaliśmy po kościele rejestrując Gości. Obecni byli przedstawiciele powiatu (P.T. starosta Andrzej Bednarek i przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski), reprezentacja gminy w osobach Burmistrza Polic oraz przewodniczącego Rady Miejskiej – Grzegorza Ufniarza. Był wiceburmistrz Maciej Greinert, duża grupa urzędników UM w Policach i polickich instytucji, sporo radnych Rady Miejskiej, przedstawiciele środowisk społecznych i politycznych („Solidarność”, „Gryf”, PiS, „Projekt Police”, „Porozumienie” Jarosława Gowina), a wreszcie wielu współpracowników, przyjaciół i znajomych Jubilata.

Na zdjęciach (nie było warunków, bo są granice przeszkadzania w kościele) nie uwieczniliśmy wszystkich znanych nam osób. Również nie wszystkich obecnych udało się nam zarejestrować. Inna rzecz, że nie było przynajmniej kilkunastu postaci, których obecności żeśmy się spodziewali, a byli również tacy, których obecność nas zaskoczyła. Nazwiskami – rzecz jasna – nie będziemy się posługiwać, nie prowadzimy listy obecności, a tylko staramy się oddać sprawiedliwość.

Pod koniec Mszy św. do Jubilata ustawiła się długa kolejka reprezentantów różnych środowisk i pojedynczych znajomych oraz przyjaciół ks. Prałata. Długo, coś z pół godziny, trwały okazjonalne przemowy, wreszcie głos zabrał ks. prałat Jan Kazieczko i po raz drugi (bo najpierw mówił na wstępie Mszy św.) wszystkim, za wszystko serdecznie podziękował. Był bardzo wzruszony i z rozrzewnieniem (ale i z humorem) wspominał polickie czasy swojej posługi.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo kapłanów.

Na zdjęciach, od góry: w drugiej ławce – szef OSP Marian Siwiela, obok Małgorzata Siemianowska radna powiatu i sołtys Trzebieży, na końcu – Iwona Sternal (Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM).
Niżej, z lewej: Adam Pacholik – szef Trans-Net; obok Krzysztof Zieliński („Solidarność”) z małżonką. Z prawej – Mariusz Różycki, szef PiS w powiecie polickim z kolegami.
Niżej, z lewej – Waldemar Echaust, dyrektor OSiR, obok Maciej Greinert – wiceburmistrz.
Niżej: Państwo Iwona i Witold Królowie.
Niżej – Kazimierz Drzazga z małżonką.
Niżej – radny Krystian Kowalewski („Projekt Police”), z prawej – Państwo Krystyna i Jarosław Królakowie (sekretarka w UM i zarządca targowiska).
Niżej: Iwona Kochman – naczelnik wydziału spraw obywatelskich. Obok skarbnik gminy Janusz Zagórski. Z tyłu dyrektor Biblioteki Wioleta Kołodziejczyk z mężem (niewidoczny, obok).
Na dole – radny Władysław Kosiorkiewicz.
W kościele dostrzegliśmy również radnych: Ryszarda Tokarczyka oraz Wiesława Gawła i naczelnika wydziału oświaty i kultury UM Witolda Stefańskiego.
Przepraszamy wszystkich, których nie zdołaliśmy zauważyć.

0028

0028A

00290031

Wyżej: życzenia i gratulacje składane kolejno przez: przedstawicieli samorządów, Krystiana Kowalewskiego, Ewę Chmielewską i delegację PiS. Łącznie życzenia składało ok. 40 osób.


0013

Pod klawiaturę (kiedyś pisaliśmy „pod pióro”) ciśnie się pokusa szerszej syntezy dokonań i ogólnie sylwetki Jubilata. Doszliśmy jednak do przekonania, że jeszcze na nią nie pora, ksiądz prałat Jan Kazieczko dokonał dotąd tak wiele, że jego życiorysem można obdzielić przynajmniej kilku kapłanów. A jeszcze – z tego, co wiemy – życiowych zamierzeń nie zamknął, ma liczne, ciekawe plany i niech mu będzie dane radować się ich spełnieniem. Nasze sprawozdanie z uroczystości zamykamy krótkim, bardzo niedoskonałym biogramem jednego z niezwykłych kapłanów diecezji, a dziś Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Lecz aby być sprawiedliwym trzeba przy tym dodać, że innych, wielkich osobowości liczy jej Prezbiterium wiele. I tych, co żyją, i tych co cieszą się już nagrodą otrzymaną od Pana Boga.

Krótki życiorys ks. prałata Jana Kazieczko (kompilacja różnych materiałów)

Ksiądz Jan Kazieczko urodził się 21 marca 1944 r. w Rodatyczach k. Lwowa. W drugim roku życia wraz z cala rodziną został wysiedlony na Ziemie Zachodnie do miasta Gajec, powiat Rzepin. W 1962 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rzepinie.

Ksiądz Jan Kazieczko otrzymał święcenia kapłańskie w 1969 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Jest magistrem teologii, absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1969 1981 pełnił funkcję wikariusza w wielu parafiach województwa szczecińskiego.

Od VIII 1980-1981 był opiekunem duchowym strajkujących stoczniowców i ich rodzin, doradcą działaczy „S”, m.in. Jana Tarnowskiego. Po 13 XII 1981 był organizatorem pomocy dla represjonowanych i ich rodzin; 1982-1987 diecezjalny duszpasterz młodzieży licealnej, organizator Ruchu Światło-Życie na Pomorzu Zachodnim. Był organizatorem sprzętu (maszyny do pisania) dla młodzieżowego ruchu wydawniczego (okolicznościowe gazetki i ulotki); w 1985 był współorganizatorem rozbudowanych rekolekcji jubileuszowych (tzw. misji). Inwigilowany, szykanowany, kilkanaście razy przesłuchiwany, SB przez kilka miesięcy uniemożliwiła mu opuszczenie plebanii.

W 1981 roku ksiądz Jan Kazieczko został proboszczem parafii pw. M.B. Szkaplerznej w Raduniu, następnie w 1987 r. proboszczem w sanktuarium pw. Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą.

W dniu 1 lipca 1991 r. ks. Jan Kazieczko został mianowany proboszczem parafii pw. św. Kazimierza w Policach. Po objęciu funkcji przystąpił do dynamicznej budowy kościoła, jednocząc wiele osób przy tym dziele. W czerwcu 1993 r. w murach świątyni zaczęto odprawiać pierwsze Msze Święte. Dzięki wysiłkowi i staraniom Księdza Proboszcza już 6 grudnia 1997 r. odbyła się uroczystość poświęcenia nowego kościoła. Ksiądz Jan Kazieczko był współzałożycielem schroniska Oaza Franciszkańska Policach, a także współzałożycielem i redaktorem gazety parafialnej „Świadomi Chrystusa” ukazującej się w Policach.

Był inicjatorem poświecenia krzyża w Siedlicach, postawionego w miejscu istnienia przed laty kościółka w tym miejscu oraz jednym z inicjatorów wzniesienia w Policach pomnika papieża Jana Pawła II, którego odsłonięcie nastąpiło 30 maja 1999 roku. Swoją pracą i talentem zdobył wielki szacunek i uznanie wśród mieszkańców Polic. Mieszkańcy tego miasta w dniu 22 sierpnia 1999 r. pożegnali Księdza Jana nie kryjąc wzruszenia i nie szczędząc słów podziękowania.

W 1999 roku ksiądz Jan Kazieczko został proboszczem parafii katedralnej przy bazylice Św. Jakuba w Szczecnie i tu również podjął się trudnego zadania budowlanego – modernizacji największej szczecińskiej świątyni jaką jest katedra wraz z jej wieżą i sygnaturką, rozbudował przy bazylice kanonię z zapleczem duszpasterskim.

28 grudnia 2014 r. ksiądz proboszcz Jan Kazieczko odprawił w bazylice ostatnia swoją mszę.

4 stycznia 2015 r. pierwszą swoją mszę odprawił nowy proboszcz katedry, ksiądz Dariusz Knapik.

Obecnie ks. prałat kanonik *) mgr Jan Kazieczko jest rezydentem przy parafii katedralnej.

……………………….

*) Prałat – godność honorowa nadawana przez Stolicę Apostolską; kanonik – godność diecezjalna nadawana przez biskupa miejsca.