W czwartkowy wieczór, 26 września, w polickiej Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją”. Gościem był znany kolekcjoner, historyk-regionalista z Nowego Warpna, Zenon Owczarek. Spotkanie prowadziła Elżbieta Iwonna Kacprzak, a stawili się na nim znajomi i przyjaciele pana Zenona. Z Polic, Nowego Warpna (obecny był m.in. burmistrz Jarosław Burba) i Szczecina. (Na foto: Henry Enfield – Neuwarp, Zalew. Przed 1913. Ze zbiorów Z. Owczarka)
Gość wieczoru teoretycznie miał mówić o swojej kolekcji pocztówek. Ale pani Elżbieta, prowadząca spotkanie, nadała mu formę „wywiadu na żywo”, wywołując prezentację szerszego wachlarza zainteresowań oraz mało znanych wątków autobiograficznych.
Zenon Owczarek, dziś już na emeryturze, przybył do Nowego Warpna kilkadziesiąt lat temu, w związku ze znalezionymi tu możliwościami pracy i przydziału mieszkania. A potem, jak wielu innych mieszkańców naszego regionu, wrósł w pejzaż nowowarpieńskiej ziemi i uczynił go swoim. A kiedy rozpoznał Heimat – zaczął dociekać jej korzeni i dziejów. W efekcie, po latach badań, pracy z dokumentami, rozmów z dawnymi mieszkańcami Neuwarp i poszukiwań kolekcjonerskich – stał się znanym i uznanym historykiem-regionalistą. Mającym unikatową wiedzę o bliższej i dalszej przeszłości regionu. Rozumianego szeroko. Ścisłe zainteresowania badacza obejmują nie tylko Nowe Warpno i okolice, ale cały rejon wpływów miasta Ueckermünde, bardzo ważnego ośrodka administracyjno-kulturotwórczego we wszystkich epokach.
Dociekliwość badacza wspiera pasja kolekcjonerska. W zbiorach Zenona Owczarka jest ok. 150 starych pocztówek, są dawne mapy, dokumenty i opracowania. Są też zapiski rozmów z dawnymi mieszkańcami Neuwarp i okolic, są wreszcie „fascynacje szczegółowe”.
Należy do nich twórczość malarza i grafika Hansa Hartiga (1873 – 1936), znanego pejzażysty, który pokochał Pomorze, a w sposób szczególny właśnie Nowe Warpno (odkrył je w roku 1912), uwieczniając jego widoki w kilku ciekawych dziełach.
Zainteresowanie Hartigiem (od roku 1927 honorowym obywatelem Neuwarp) zrodziło się u Zenona Owczarka w okresie przygotowań do gminnych obchodów 750-lecia miejscowości i zaowocowało gruntowną znajomością obszernej twórczości artysty (namalował ponad 2,5 tys. obrazów) oraz środowiska ówczesnych niemieckich sfer artystycznych. Materialnym efektem tych zainteresowań stało się kilka publikacji, wystawa i konferencja na Zamku Książąt Pomorskich, a także skuteczne przyczynienie się do powstania znanego pomnika malarza w Nowym Warpnie.
O swoich licznych pasjach i zainteresowaniach Gość wieczoru mówił sprawnie, ale nieco nieśmiało, z dużą dozą skromności, co zresztą jest cechą charakterystyczną jego osobowości. Szczęśliwie, wśród słuchaczy obecnych na spotkaniu, znaleźli się przede wszystkim ludzie dobrze znający dokonania prelegenta i bardziej zainteresowani chwilą miłego obcowania z badaczem, niż szczegółowym opisem jego osiągnięć.
Po rozmowie pani Elżbiety z Zenonem Owczarkiem, drugą część spotkania zrealizowano w sali wystawowej, gdzie Gość zaprezentował fragmenty swoich zbiorów. Ta część wieczoru przebiegła w luźniejszej atmosferze, której przyjemny aspekt wzmacniały słodycze, herbata i kawa.
Komentarze