Już po raz siódmy, w sobotni wieczór przed Niedzielą Palmową, w ruinach dawnego klasztoru ojców Augustianów w Jasienicy został wystawiony spektakl: Misterium Męki Pańskiej. Bardzo starannie przygotowane widowisko, w którego organizację włączyło się wiele instytucji gminnych i powiatowych (brawa dla ks. kanonika Waldemara Szczurowskiego), przebiegło sprawnie, wg znanego scenariusza. Jedynym mankamentem było załamanie się pogody. Jak na połowę kwietnia wieczór był niebywale zimny, wyrazy uznania dla widzów i – oczywiście – aktorów, mających statyczne role. Siedzieć, czy stać bez ruchu przez kilka godzin graniczy z heroizmem, bezspornie godnym podziwu.
Mimo chłodnego wieczoru widzów przybyło sporo. (kliknij – powiększysz zdjęcie) Dużą grupę tworzyli oficjalni goście – przedstawiciele samorządów, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, księża z różnych parafii, radni (powiatu i gminy) oraz inne postaci życia publicznego. Z dość odległego Szczecina przybył Honorowy Obywatel Polic – ksiądz Jan Kazieczko, dostrzegliśmy też, dziś już emerytowanego, ale wciąż bardzo popularnego wieloletniego nadleśniczego Antoniego Michnowicza, a grupę publiczności dopełniała reprezentacja parafian, dość łatwo rozpoznawalnych, bo idąc za radą proboszcza przybyli z ciepłymi kocami. Sporo przedstawicieli mediów, straż miejska, strażacy, wolontariusze, a nawet profesjonalna ochrona (Grzegorz Gaca).
Scenariusz Misterium jest znany, oparty na opisie Męki Pańskiej z Ewangelii (w tym roku wg św. Łukasza) rozszerzonej o kilka, również ewangelicznych scen dodatkowych (np. spotkanie z jawnogrzesznicą, finał w postaci Zmartwychwstania). Centralną postacią jest oczywiście Jezus, od kilku lat kreowany przez Bartłomieja Przybyła z Niekłończycy. Starsi wspominali też wcześniejszą rolę Zbigniewa Kotuły z Podgrodzia (również był obecny na przedstawieniu), nie umiejąc ocenić, która z realizacji bardziej przypada im do gustu, bo obie zapadły w pamięć.
Za sprawą starań ks. kanonika Waldemara Szczurowskiego, wspieranego przez wielu Ludzi Dobrej Woli, wielkopostne „Misterium” w Jasienicy, nawiązując do dawnych (znanych już w średniowieczu) tradycji widowisk pasyjnych, zyskało rangę stałej imprezy kulturalnej. Jest to jedno z dwóch (obok Jarmarku Augustiańskiego) dużych wydarzeń rozsławiających tę miejscowość. A nie należy zapominać i o kilku innych: jak Orszak Trzech Króli, obchody święta św. Floriana, czy Dzień Samorządowca. Mniejszych, co do rangi, lecz również o ponadlokalnym znaczeniu. Koncerty organowe z cyklu „Jasienickie Zamyślenia” są również warte wzmianki i upamiętnienia.
Księdzu proboszczowi, wspólnocie parafialnej i wszystkim (osobom i instytucjom), którzy nad uświetnieniem życia publicznego od lat się trudzą – składamy w tym miejscu serdeczne podziękowanie.
Komentarze