arktyka1

Czeka nas bardzo interesujące wydarzenie. W środę, 27 marca, w galerii Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, o godzinie 18.00 rozpocznie się wernisaż fotografii Bartosza Stróżyńskiego, połączony z promocją albumu „Trzy Sztuki w Antarktyce” i pokazem multimedialnym. Całość przybierze formę wieczoru autorskiego pod nazwą „Trzy Sztuki”. Skąd taki tytuł i czego będzie dotyczyć tematyka spotkania? O tym w drugiej części notatki.

arktyka2

Projekt

TRZY SZTUKI W ANTARKTYCE

To bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki, a tam niezwykłe wydarzenia, transmitowane na antenie Polskiego Radia.

W lutym 2017 r. zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), popłynął jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki, miejsca które za kilka lat może stać się centrum wydarzeń o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przyszłości całego świata.

Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi, w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Zespół trzech sztuk tworzyli: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy oraz Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd.

Śmiałkowie postawili przed sobą kilka bardzo ambitnych celów. Jednym z nich, zrealizowanym już podczas wyprawy, był pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce. Adam Nowak napisał podczas rejsu nowy utwór słowno-muzyczny inspirowany wyprawą i wykonał go podczas wyjątkowego antarktycznego koncertu na końcu świata, przechodząc tym samym do historii.

Efekty realizacji kolejnego celu artystycznego, tym razem w dziedzinie fotografii, będzie można zobaczyć właśnie na tej wystawie. Autorem fotografii jest Bartosz Stróżyński, pomysłodawca i szef przedsięwzięcia. Dla niego była to już czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce.

Tym razem skoncentrował się przede wszystkim na pięknie i przemijaniu gór lodowych. Podczas rejsu zrealizowane zostały również zdjęcia filmowe, z których powstanie film dokumentalny.

Ostatnim akordem przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce jest książka, która przedstawia całą historię projektu od dnia powstania idei do momentu oddania książki do druku.

Bartosz Stróżyński

Fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki „Antarktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 r.

Autor książki „Trzy Sztuki w Antarktyce” wydanej przez Bezdroża w 2018 r. Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Pierwsza artystyczna wyprawa polskich artystów do Antarktyki.

Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotografii, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, GDT European Wildlife Photographer of the Year, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i konkursie Nagroda Magellana. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, między innymi Elysium – Shackleton’s Antarctic Visual Epic.

Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów oraz fotografii podwodnej rzek. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace i teksty pojawiały się w wielu magazynach, między innymi w Magazynie National Geographic, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver, Magazyn Przyrodniczy Salamandra.

Opisy zredagował kierownik mokowskiej Galerii „Obok” – Tomasz Łój – kurator wystawy – wernisażu. Organizatorem całości jest Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Foto – plakat zapowiadający imprezę.

Czas i miejsce:

Środa, 27 marca 2019 o 18:00 – 21:00.

Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu