Około trzydzieści osób zgromadziło się wczoraj (13.02.2019 r.) pod tablicą przy ul. Dworcowej 8, upamiętniającą miejsce, gdzie ongiś stała sławna, spalona przez Niemców, szczecińska synagoga.
Powodem, od kilku lat organizowanego w tym miejscu spotkania, była 79 rocznica deportacji 1120 Żydów ze Szczecina i innych pomorskich miejscowości, rozpoczęta w nocy z 12/13 lutego 1940 r. Wyrzuceni ze swych domostw, ogołoceni z majątku, 13 lutego 1940 r., w urągających ludzkiej godności warunkach, zostali wywiezieni do kilku podlubelskich miejscowości (m.in. do gett w Piaskach, Bełżycach i Głusku). Ci, co przetrwali pierwszą fazę gehenny, ostatecznie trafili do obozów koncentracyjnych. II wojnę przeżyło kilkanaście osób
Organizatorem corocznego spotkania przypominającego o zagładzie żydowskich mieszkańców miasta Stettin i okolic byli: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Szczecinie oraz szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
W symbolicznym miejscu, pod wspomnianą tablicą, umieszczoną na murze ongiś okalającym ogród dawnej synagogi, złożyli kwiaty i zapalili znicze: Mikołaj Rozen – przewodniczący Gminy, Albin Majkowski – wiceprzewodniczący i Róża Król – przewodnicząca oddziału TSKŻ. Po krótkiej wypowiedzi Róży Król, przypominającej tragiczne wydarzenia i „minucie ciszy” – kwiaty i znicze złożyli pozostali uczestnicy spotkania. (miniatury fotograficzne można powiększyć kliknięciem)
Czytelnikom zainteresowanym opisem wydarzeń związanych z tragedią deportacji szczecińskich Żydów proponujemy lekturę artykułu Magdaleny Dźwigał (OBBH IPN Szczecin): „Pierwsza deportacja niemieckich Żydów do GG”, internetowy adres:
Świetne lotnicze ujęcie od strony wschodniej, prawdopodobnie początek lat 30. XX wieku. Na pierwszym planie widoczny jest pomnik Sediny i duża bryła „Czerwonego Ratusza”. Z prawej strony ul. Dworcowa (dawniej: Grüne Schanze). U góry, lekko z prawej, dzisiejszy gmach Książnicy, obok ogród przylegający do Synagogi i sama Synagoga. Spalona w roku 1938, później ruiny wysadzono w powietrze, dziś w tym miejscu stoją bloki. Tablica pamiątkowa jest umieszczona na resztkach ogrodowego muru. Trwają starania środowiska szczecińskich Żydów o włączenie się miasta Szczecin (teren należy do miasta) w jakieś szersze upamiętnienie i wyeksponowanie tego miejsca.
Komentarze