Czas biegnie szybko. Wczoraj, 26 października, minęła 10 rocznica śmierci Zygmunta Zdanowicza. Człowieka wielu talentów i dokonań, który w ostatnich latach życia pracował w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Przypominamy osobę korzystając z biogramu autorstwa Andrzeja Androchowicza, zamieszczonego w Encyklopedii Pomorza Zachodniego.
Zygmunt Zdanowicz (1941-2010) – choreograf, specjalista ruchu scenicznego, aktor, reżyser. Urodził się 6 czerwca 1941 roku w Siedlcu, w byłym woj. zielonogórskim. Ukończył Liceum Kulturalno-Oświatowe w Szczecinie. Był uczestnikiem warsztatów prowadzonych przez Henryka Tomaszewskiego, twórcę słynnej Pantomimy Wrocławskiej. Przez wiele lat występował w Studiu Pantomimy Politechniki Szczecińskiej (1960-1971).
W latach 1971-1992 roku był kierownikiem artystycznym Teatru-3, zespołu pantomimy przy Polskim Związku Głuchych w Szczecinie. Poprzez edukację teatralną starał się rozbudzić w ludziach niesłyszących wrażliwość artystyczną. Dla zespołu Teatru-3 opracował i przygotował 10 przedstawień premierowych, w tym wiele mimodramów i etiud pantomimicznych. W swoich przedstawieniach bardziej skłaniał się ku teatrowi ruchu niż ku pantomimie. W ten sposób starał się zainspirować aktorów do własnej, twórczej interpretacji granych postaci. Wraz z zespołem artystów Teatru-3 występował zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. na Litwie, Łotwie, w Czechach, Turcji, Bułgarii i w Niemczech.
Był twórcą ruchu scenicznego w szczecińskich teatrach Polskim i Współczesnym, a także w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Jako aktor współpracował z Teatrem Krypta.
Współpracował również ze scenami dramatycznymi i lalkowymi w całej Polsce, m.in. z Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze (oraz z jego Scena Lalkową), Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
W ostatnich latach życia pracował z młodzieżą w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Był choreografem plenerowych występów znanej grupy Abbatio. Wyreżyserował głośny spektakl Polska Amateur Theatre z udziałem aktorów z Holandii, Danii i Polski.
Ceniony i lubiany, w kręgach przyjaciół i artystów nazywany był pieszczotliwie Zyziem.
Zmarł 26 października 2010 roku w Szczecinie, na kilka miesięcy przed wielkim benefisem z okazji czterdziestolecia pracy artystycznej. Został pochowany 29 października 2010 roku na Cmentarzu Centralnym (kw. 78C-11-18).
Komentarze