Niezwykłą uroczystość – 45-lecia święceń – obchodził 15 czerwca ksiądz kanonik Waldemar Szczurowski proboszcz parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy. Jubileusz świętował nie sam, ale razem z współbraćmi w kapłaństwie, którzy przez sześć długich lat, licząc od roku 1969, przygotowywali się do posługi w sławnym seminarium duchownym w Gościkowie – Paradyżu na ziemi lubuskiej, w dzisiejszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Tych, którzy zostali wyświęceni 15 czerwca 1975 roku było 20. Kiedy wstępowali do seminarium wszyscy pochodzili z terenu ogromnej Administracji Apostolskiej – „tymczasowej”, a w rzeczywistości istniejącej 27 lat (1945 – 1972) formy administracyjnej organizacji życia kościelnego na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Jej bardzo trudne, często heroiczne dzieje są materiałem na inne rozważanie. Tu nadmienimy tylko, że kiedy obecni jubilaci przyjmowali święcenia, pierwsze kroki stawiały nowo utworzone diecezje, dlatego neoprezbiterzy z roku 1975 mieli aż trzech konsekratorów. Święceń, zależnie od diecezjalnego „przydziału”, udzielili im: biskup Wilhelm Pluta w Gorzowie, biskup Ignacy Jeż w Koszalinie i biskup Jerzy Stroba w Szczecinie.
Spośród dwudziestu wyświęconych dziś żyje jeszcze siedemnastu kapłanów. Trzech pracuje poza granicami naszego kraju, jeden – JE ks. bp Edward Dajczak jest ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pozostali w większości są proboszczami w diecezjach swoich święceń, kilku zostało przeniesionych do diecezji pelplińskiej i bydgoskiej. Dorocznym zwyczajem wszyscy neoprezbiterzy AD 1975 w rocznicę święceń starają się razem spotkać u jednego z kolegów, w tym roku gospodarzem spotkania był ks. kanonik Waldemar Szczurowski z Jasienicy. Listę obecnych zamieszczamy na końcu tego sprawozdania.
Poniedziałkowa uroczystość zgromadziła wielu dostojnych gości i miała niezwykle uroczystą oprawę. Przybyli przedstawiciele obecnych i byłych władz samorządowych, straży pożarnej, leśnictwa, GA „Police” S.A. (Anna Tarocińska i Tomasz Panas). Obok policzan, szczecinian i mieszkańców powiatu wyróżniała się „silna grupa” ze Stargardu – m.in. dobrze znany szczecinianom wiceprezydent Piotr Mync oraz były parlamentarzysta, polityk, nauczyciel, strażak i działacz LZS – Stanisław Kopeć. W sumie w kościele, oprócz kapłanów – jubilatów pojawiło się około stu osób: przyjaciół i znajomych Proboszcza miejsca i pozostałych kapłanów.
Koncelebrowaną Liturgię prowadził JE ks. bp Edward Dajczak, on też wygłosił okolicznościową homilię. Oprawę muzyczną zapewnili chórzyści z Tanowa, w tym Tanowskie Bractwo Śpiewacze – jedna z niewielu czysto męskich grup wokalnych. Świetne głosy pozwoliły zachwycić się również akustyką kościoła, nasuwając refleksję na temat wspaniałości brzmień wypełniających pierwotny, dłuższy o pięć przęseł, pierwszy kościół średniowiecznych augustianów.
Jak to zazwyczaj bywa przy tak wielkich uroczystościach, długim dodatkiem do Liturgii są przemówienia, podziękowania, laudacje, uhonorowania, pamiątkowe prezenty itd. Trwały długo, chyba przez godzinę. Dlatego nie opisujemy ich wszystkich, wspominając jedynie o dwóch wydarzeniach.
Po Mszy św. Jego Ekscelencja ks. bp Edward Dajczak poświęcił specjalną tablicę upamiętniającą poniedziałkowe uroczystości. Ufundował ją Jan Ziętek, właściciel znanej firmy „Lastrico”. Zostanie ona wmurowana w ścianę świątyni.
Pośród wielu wyróżnień i uhonorowań zwróciliśmy uwagę na odznaczenie księdza kanonika Waldemara Szczurowskiego „Złotym Znakiem Związku OSP RP”. Odznaczenie ma rangę ogólnopolską.
Po Mszy św. nadeszła pora na pokrzepienie sił. Elegancką biesiadę zorganizowano w namiocie opodal świątynnych murów. O jej wykwintność zadbała pani Gabriela Giluń.
Lista Święconych w 1975 roku (z zaznaczeniem kto był obecny):
1. Jego Ekscelencja ksiądz biskup Edward Dajczak – biskup ordynariusz diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
2. ks. prałat Jan Pawlak z Zielonej Góry
3. ks. prałat Rafał Zięciak z Gorzowa
4. ks. prałat Józef Pietras z Bydgoszczy
5. ks. proboszcz Olgierd Banas z Łęgowa
6. ks. kanonik Stanisław Wencel z Rzepina
7. ks. prałat Zygmunt Wichrowski ze Szczecina
8. ks. kanonik Jerzy Wyrzykowski z Duninowa.
9. ks. kanonik Zdzisław Brzozowski ze Szczecina
10. ks. kanonik Jerzy Loch z Zielonej Góry.
11. ks. proboszcz Antoni Mazur z Parchowa diecezja Pelplińska
12. ks. Zbigniew Mazurczak z Austrii
13. ks. kanonik Waldemar Szczurowski
Nieobecni:
ks. Ryszard Schreiber z Austrii
ks. Paweł Jochaniak
ks. Henryk Ptak
ks. Józef Fąfara – Anglia
Zmarli:
+ ks. Włodzimierz Bartkowiak
+ ks. Zdzisław Przybylski
+ ks. Jan Zych
Komentarze