001 grupa

synagoga

Około trzydzieści osób zgromadziło się wczoraj (13.02.2019 r.) pod tablicą przy ul. Dworcowej 8, upamiętniającą miejsce, gdzie ongiś stała sławna, spalona przez Niemców, szczecińska synagoga.

Powodem, od kilku lat organizowanego w tym miejscu spotkania, była 79 rocznica deportacji 1120 Żydów ze Szczecina i innych pomorskich miejscowości, rozpoczęta w nocy z 12/13 lutego 1940 r. Wyrzuceni ze swych domostw, ogołoceni z majątku, 13 lutego 1940 r., w urągających ludzkiej godności warunkach, zostali wywiezieni do kilku podlubelskich miejscowości (m.in. do gett w Piaskach, Bełżycach i Głusku). Ci, co przetrwali pierwszą fazę gehenny, ostatecznie trafili do obozów koncentracyjnych. II wojnę przeżyło kilkanaście osób

Organizatorem corocznego spotkania przypominającego o zagładzie żydowskich mieszkańców miasta Stettin i okolic byli: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Szczecinie oraz szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

002 starszyzna1

000_tablica

W symbolicznym miejscu, pod wspomnianą tablicą, umieszczoną na murze ongiś okalającym ogród dawnej synagogi, złożyli kwiaty i zapalili znicze: Mikołaj Rozen – przewodniczący Gminy, Albin Majkowski – wiceprzewodniczący i Róża Król – przewodnicząca oddziału TSKŻ. Po krótkiej wypowiedzi Róży Król, przypominającej tragiczne wydarzenia i „minucie ciszy” –  kwiaty i znicze złożyli pozostali uczestnicy spotkania. (miniatury fotograficzne można powiększyć kliknięciem)


Czytelnikom zainteresowanym opisem wydarzeń związanych z tragedią deportacji szczecińskich Żydów proponujemy lekturę artykułu Magdaleny Dźwigał (OBBH IPN Szczecin): „Pierwsza deportacja niemieckich Żydów do GG”, internetowy adres:

https://dzieje.pl/artykuly-historyczne/eksperyment-ktory-sie-udal-pierwsza-deportacja-niemieckich-zydow-do-generalnego

Grüne Schanze

Świetne lotnicze ujęcie od strony wschodniej, prawdopodobnie początek lat 30. XX wieku. Na pierwszym planie widoczny jest pomnik Sediny i duża bryła „Czerwonego Ratusza”. Z prawej strony ul. Dworcowa (dawniej: Grüne Schanze). U góry, lekko z prawej, dzisiejszy gmach Książnicy, obok ogród przylegający do Synagogi i sama Synagoga. Spalona w roku 1938, później ruiny wysadzono w powietrze, dziś w tym miejscu stoją bloki. Tablica pamiątkowa jest umieszczona na resztkach ogrodowego muru. Trwają starania  środowiska szczecińskich Żydów o włączenie się miasta Szczecin (teren należy do miasta) w jakieś szersze upamiętnienie i wyeksponowanie tego miejsca.