Zrzut2

Od dłuższego czasu GA „Police” S.A. emitowała optymistyczne wieści dotyczące szeroko reklamowanego projektu PDH. A to o wstępnych umowach z Hyundai oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation, a to o obiecujących negocjacje z Grupą Lotos, a to o wydaniu zgody przez akcjonariuszy Grupy Azoty Police na przeprowadzenie oferty publicznej akcji z prawem poboru dotychczasowych akcjonariuszy, o wartości ok. 1 mld zł. *) Wszystko wyglądało już nieźle, gdy nagle, 5 czerwca br., pojawił się komunikat o czasowym wstrzymaniu emisji akcji, mających być jednym z istotnych źródeł finansowania przedsięwzięcia. **) W bardzo zawiłym przedłożeniu jako powód podaje się…

…że w związku ze zmianą przepisów dotyczących uprawnień Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – pojawiła się możliwość odmowy przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych rejestracji PDA (prawa do akcji). Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) posiada bowiem ustawowe prawo pierwokupu akcji spółek posiadających nieruchomości rolne. A do takich należy Grupa Azoty. Jak czytamy we wspomnianym komunikacie GA „Police” S.A. z 5 czerwca br.:
„Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. 5 czerwca 2019 roku podjął uchwałę w sprawie zawieszenia planowanego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji akcji z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Swoją decyzję Spółka argumentuje możliwością wystąpienia ewentualnych ryzyk dla inwestorów wynikających z aktualnego stanu prawnego dot. prawa pierwokupu akcji przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przysługującego wobec Spółek posiadających nieruchomości rolne. Ustawodawcza procedura nabycia akcji przez KOWR może uniemożliwić rejestrację praw do Akcji Oferowanych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) oraz dopuszczenie ich do obrotu. Spółka będzie monitorować sytuację na rynku kapitałowym oraz ewentualne zmiany w otoczeniu regulacyjnym w zakresie kwestii związanych z uprawnieniami KOWR. Zarząd Spółki wznowi proces oferty akcji nowej emisji w trzecim kwartale 2019 r.”
Zdaniem prezesa Wardackiego:
„- Planowane w III kwartale 2019 roku wznowienie procesu prowadzenia oferty akcji i ukończenie oferty w II połowie 2019 roku nie wpłynie na harmonogram realizacji Projektu Polimery Police.”

Czy rzeczywiście? Czas pokaże. Jak wynika z powyższych przytoczeń wznowienie oferty akcji ma nastąpić w III kwartale br., ale jeśli zajdą „zmiany w otoczeniu regulacyjnym w zakresie kwestii związanych z uprawnieniami”. ***) Należy zatem rozumieć, że jeśli takie zmiany nie zajdą – wznowienia oferty nie będzie. Zresztą III kwartał 2019 r. rozpoczyna się w październiku, a 13 tegoż miesiąca mamy wybory parlamentarne. Ich wynik może (choć nie musi) wszystkie obecne plany postawić „na głowie”. Nie ma jeszcze powodu by twierdzić, że inwestycja znana pod nazwą PDH zdecydowanie się oddala, niemniej już przed startem zaczynają się pewne problemy z finansowaniem. Istnieje również pytanie dlaczego – skoro wiedza o regulacjach dotyczących uprawnień Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa była powszechnie znana –zdecydowano się na projekt emisji akcji?

Zainteresowanym szerszym omówieniem tematu polecamy wczorajszy (05.06.2019) artykuł Piotra Stefaniaka: „Police przekładają emisję akcji. Co z finansowaniem strategicznej inwestycji?” na specjalistycznym portalu Wirtualny Nowy Przemysł:
https://www.wnp.pl/wiadomosci/police-przekladaja-emisje-akcji-co-z-finansowaniem-strategicznej-inwestycji,346971_1_0_0.html

*) zobacz m.in.: „Raporty bieżące” oraz informację na stronie internetowej

http://zchpolice.grupaazoty.com/ w dziale „Najnowsze wydarzenia” z 11.05.2019 r.

**) http://zchpolice.grupaazoty.com/pl/relacje/raportyb/2019/32.html

***) „Spółka będzie monitorować sytuację na rynku kapitałowym oraz ewentualne zmiany w otoczeniu regulacyjnym w zakresie kwestii związanych z uprawnieniami KOWR.”