0002

Polsko-Niemiecki Krąg Gospodarczy to nazwa comiesięcznej konferencji dla przedsiębiorców z Niemiec i Polski, organizowanej od kilkunastu lat przez Izbę Przemysłowo-Handlową IHK Neubrandenburg oraz Dom Gospodarki w Szczecinie (biuro kontaktowe IHK Neubrandenburg). Konferencje odbywają się głównie w Szczecinie, ale z uwzględnieniem obszaru metropolitalnego.

W maju br. roku niemieckich partnerów zainteresowały Police. Zarówno gmina, jak i kombinat chemiczny. Niestety, władze GA „Police” S.A. nie zgodziły się na organizację konferencji, więc po stronie polskiej rolę bezpośredniego organizatora – gospodarza podjęła Gmina Police, prezentując trzy tematy:

0000

– PDH „Polimery Police” – inwestycja w przyszłość,

– 20-lecie partnerstwa Police-Pasewalk,

– wprowadzenie do zwiedzania Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych.

Gości przywitał Burmistrz Polic  Władysław Diakun, po czym głos zabrał Torsten Haasch, dyrektor generalny Izby Przemysłowo-Handlowej IHK Neubrandenburg dla Wschodniej Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Hauptgeschäftsführer IHK Neubrandenburg für das östliche Mecklenburg-Vorpommern).

00030002A0003A

Prezentacją „Projektu PDH” zajął się dr Marcin Palczyński, potencjalny dyrektor produkcji planowanej inwestycji. Tę ostatnią opisał kompetentnie i interesująco, budząc zaciekawienie słuchaczy, zwłaszcza gości, bo policzanom koncepcja jest dobrze znana.

Należy jednak pamiętać, że mówiąc o PDH wciąż poruszamy się w sferze zaawansowanych projektów, uwiarygadnianych działaniami formalno-administracyjnymi (licencje, pozwolenia, umowy, pijar), z pewną niecierpliwością czekając kiedy ta imponująca koncepcja przyoblecze się w ciało.

00040005

Kolejny temat dotyczył obchodzonego w tym roku jubileuszu 20-lecia współpracy Police – Pasewalk. Tu już dokonania są znaczne i konkretne, a współpraca – jak to ocenił burmistrz Władysław Diakun (a przytwierdziła burmistrz Pasewalk Sandra Nachtweih) należy do modelowych na polsko-niemieckim pograniczu. Z pytań po wypowiedziach obojga „ojców miast” najciekawsze dotyczyło współpracy oświatowej w związku z polską reformą szkolnictwa, zaburzającą dotychczasową synchronizację modeli kształcenia po obu stronach granicy. Burmistrz Diakun, a po nim starosta Andrzej Bednarek zapewnili, że trwają intensywne rozmowy nad takim rozwiązaniem, które pozwoli zachować wszystkie walory polsko-niemieckiej edukacji.

W trzecim punkcie programu studyjnego Katarzyna Korzeniewska-Szymańska, dotychczasowa wicedyrektor Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym, obecnie, w związku z odejściem z pracy dyrektora Jerzego Nędzusiaka, kierująca firmą, omówiła gospodarkę odpadami w polickim zakładzie.

0006

Był to wstęp do części plenerowej – uczestnicy konferencji pojechali autobusami na teren zakładu w Leśnie, aby obejrzeć linię do sortowania odpadów. Przed wejściem zostali zaopatrzeni w odblaskowe kamizelki i indywidualne maseczki z filtrem. Te ostatnie zdecydowanie zmniejszyły nieprzyjemne doznania w związku z charakterystycznym dla „śmieciowiska” odorem.

0007 00080009 0010

Firmę zaprezentowała wicedyrektor Katarzyna Korzeniewska-Szymańska, a cała „wycieczka” trwała dobre 40 minut. Na zakończenie uczestnicy spotkania „zważyli się” na samochodowej wadze (wyszło ponad 3300 kg), a potem pozowali do pamiątkowego zdjęcia, które zamieszczamy niżej (kliknij, powiększysz).

0012 0014